W piątek, 24 czerwca w naszym gimnazjum zakończył się rok szkolny 2015/16. Klasy I i II już o godzinie 8.00 spotkały się w holu szkoły na uroczystej akademii. Program w formie Wydania Specjalnego Wiadomości Gimnazjalnych przygotowały panie W. Kadow, L. Walewska-Jastrząbek i A. Żelazowska. Uczniowie kl. 1 f, zespół Keep oraz chór No Name wprowadzili koleżanki i kolegów w wakacyjny nastrój. Na apelu nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursów przedmiotowych oraz artystycznych. Na koniec występujący podziękowali nauczycielom za miniony rok oraz życzyli wszystkim bezpiecznych i słonecznych wakacji.
      O godzinie 11.00 naszą szkołę odwiedzili: burmistrz miasta, pan Krzysztof Poszwa, kierownik Wydziału Oświaty, pani Mariola Czelna, dyrektor Biblioteki Publicznej, pani Aneta Andrzejewska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pani Katarzyna Dereżyńska. Uroczystość rozpoczął walc wiedeński w wykonaniu trzecioklasistów, których przygotowała pani Lidia Muszyńska. Niewątpliwie ważną chwilą były przemówienia pani dyrektor Danuty Kaniewskiej, która przedstawiła wyniki egzaminów uczniów klas trzecich, pochwaliła tych, którzy bardzo dobrze napisali wszystkie części egzaminów, uzyskując nawet stuprocentowe wyniki. Uczniami, którzy uzyskali najwyższe noty z egzaminu są:
– z języka polskiego: Aleksandra Mentecka, Kinga Moeglich,

– z matematyki: Jakub Bętkowski, Sebastian Szczepaniak,
– z nauk przyrodniczych: Maja Babiaczyk, Jakub Bętkowski,
– z historii i wos-u: Jakub Bętkowski,
– z języka niemieckiego: poziom podstawowy i
rozszerzonyŻaneta Dutkiewicz,
– z języka angielskiego: poziom rozszerzony – Kacper Grochala, poziom podstawowy – Kamil Malawko i Jakub Sokołowski.
Włodarz miasta pogratulował absolwentom sukcesów i życzył młodzieży radosnych wakacji. Na ręce przewodniczących klas wręczył przypinki (piny) z herbem miasta, życząc by godnie reprezentowali Wągrowiec.
      Z kolei nastąpiło uroczyste wręczenie nagród za udział i zdobyte miejsca w konkursach przedmiotowych, artystycznych, sportowych. Zawodnicy, trenujący piłkę ręczną, podziękowali panu Stanisławowi Gąsiorkowi za to, że był inicjatorem klas sportowych w naszej szkole. Nagrody z rąk swoich opiekunów otrzymali też uczniowie aktywnie działający w RSU – Klaudia Strachel i Angelika Skotarek. Zespół Keep pod kierunkiem pani Anny Żelazowskiej w nagrodę odtańczył Dancehall&house do muzyki Biebera i Sigala.
     Kolejnym punktem programu było wręczenie tradycyjnych Złotych Gęsi. Z każdej klasy zaproponowano osobę, która wyróżniała się szczególnymi cechami. Jury dokonało wyboru i tak dziewięć osób zostało uhonorowanych w różnych kategoriach.
Gimnazjaliści pożegnali też księdza Łukasza Gorońskiego, któremu wręczyli na pamiątkę Złotą Gęś. Kapłan po raz ostatni spotkał się z młodzieżą szkolną, został bowiem przeniesiony do parafii w Margoninie.
     Na zakończenie części oficjalnej wręczono najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem. Najwyższą średnią w szkole uzyskała Maja Babiaczyk.  Część artystyczna, przygotowana przez panie: Emilię Bąk, Iwonę Jopp, Marię Rękosiak umiliła wszystkim ostatnie chwile spędzone w tej szkole. Bohaterem programu był … Tadzio Ogórski, którego wspaniale zagrał Leon Januchowski z klasy III e. W zabawnej scence młodzież przedstawiła szkolne dzieje jednego z uczniów. W autorskim scenariuszu pani Iwony Jopp wykorzystano fragmenty „Buby” Barbary Kosmowskiej, „Mikołajka” René Goscinny'ego oraz „Korniszonka” Grażyny Bąkiewicz. Trzecioklasiści swoje role zagrali jak prawdziwi aktorzy. A byli to: Maksymilian Pawłowski, Laura Dąbrowska, Wojciech Skrętny, Damian Trząsalski, Natalia Błaszczyk, Daria Kręcichwost, Piotr Błażejewski, Jacek Kaczanowski, Dominika Idziak, Maja Babiaczyk, Jakub Bętkowski, Mikołaj Kuryś. Piosenki zaśpiewali absolwenci, żegnając się z dyrekcją szkoły, wychowawcami i kolegami. Na zakończenie konferansjerzy – Joanna Kiełbasiewicz i Oskar Łoś – poprosili zgromadzonych o rozejście się do klas wraz z wychowawcami na ostatnie spotkanie, podczas którego otrzymali świadectwa ukończenia gimnazjum.