„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…”

      W poniedziałek, 21 listopada 2016 r., godzina 18.00 – miejskie gimnazjum zamienia się w magiczne miejsce. Dokoła cisza, ciemność i tylko płomienie świec oświetlają wnętrze budynku. Młodzi gimnazjaliści wraz z nauczycielami języka polskiego przygotowali jedną z najważniejszych sztuk w naszej polskiej tradycji.
      „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…” odbijało się echem w szkolnych murach. Przedstawienie było pełne magii, mistycyzmu, tajemnicy. Młodzi artyści z wielkim zaangażowaniem pokazali kunszt aktorski. Zgromadzeni mieli wrażenie, że są świadkami prawdziwych zdarzeń i obrzędów, jakie miały miejsce w przycmentarnej kaplicy. Czerń, biel i elementy fioletu dominowały w scenografii „Dziadów”.
      Gimnazjum tego wieczoru odwiedzili nie tylko uczniowie, rodzice, dziadkowie, ale i burmistrz miasta, Krzysztof Poszwa, przewodniczący Rady Miasta, Wiesław Zając, wiceprzewodniczący Rady Miasta, Ryszard Rączkowski, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Polityki Społecznej , Małgorzata Fimiak i wielu innych, których powitała pani dyrektor, Danuta Kaniewska. Włodarz miasta powiedział, że zawsze marzył, by w Wągrowcu powstał teatr, teraz jednak wie, że on już jest, między innymi właśnie tutaj.

     W tym dniu gościem specjalnym był aktor Teatru Nowego w Poznaniu – Sebastian Grek. Po spektaklu, który niezwykle go urzekł, powiedział: „Wasze „Dziady” w niczym nie ustępowały „Dziadom” w reżyserii Konrada Swinarskiego. To bardzo dobrze wyreżyserowany spektakl. Gratuluję”.

      Po widowisku goście zostali zaproszeni na kawę i ciasto. Aktor Sebastian Grek spotkał się z młodymi wykonawcami, by z nimi porozmawiać o swoich spostrzeżeniach na temat gry aktorskiej. Zauroczył go Guślarz, którego grała Wiktoria Adamska z klasy III a oraz Franciszek Piekutowski z klasy III b, grający złego dziedzica.
      Reżyserem spektaklu była pani Maria Strzyżyńska, a swoją pomocą służyli inni poloniści: Emilia Bąk, Iwona Jopp, Wiesława  Kadow, Beata Pałuka. Obsługą sprzętu zajął się pan Wojciech Andrzejewski. Obsada spektaklu: Chór – Weronika Sawicka, Oliwia Kilichowska, Alicja Malak, Maria Stachowiak, Barbara Działowska, Zofia Drews, Sandra Broniecka, Jagoda Nowak, Kruk – Michał Szafran, Starzec – Piotr Mucha, Józio – Wojciech Zmuda, Rózia – Weronika Bydałek, Widmo – Mateusz Nader, Pasterka – Martyna Walińciak, Wieśniaczki – Zuzanna Hemmerling, Alicja Kujawa, Chór Ptaków – Sandra Nikuna, Agata Piątek, Natalia Małecka.
      To inny, wyjątkowo spędzony wieczór. Na długo pozostanie w pamięci wszystkich widzów.

Comments are closed.