W czwartek i piątek, 21 i 22  września,  uczniowie klas trzecich gimnazjalnych  wraz z wychowawcami, wzięli udział w projekcie profilaktycznym Archipelag Skarbów. Jest to program profilaktyki zintegrowanej, prowadzony przez doświadczonych trenerów, który ma na celu propagowanie wśród młodych ludzi zdrowego i mądrego stylu życia. Na początku prowadzący zaprosili trzecioklasistów do udziału w najważniejszej podróży  –  była to nawigacja ku marzeniom. Następnie młodzież odwiedziła:

WYSPĘ GWIAZDY

WYSPĘ DŻUNGLI

WYSPĘ MIŁOŚCI

WYSPĘ SEKSU

WYSPĘ MOCY

WYSPĘ PRZEWODNIKÓW

Dwa kilkugodzinne bloki warsztatów zamieniły uczniów naszej szkoły  w poszukiwaczy skarbu, którym jest szczęście, prawdziwe i trwałe uczucie, realizacja własnych pasji i marzeń. Trenerzy programu przekazywali  wiedzę na temat miłości, budowania prawdziwych relacji międzyludzkich opartych na zaufaniu i wzajemnym szacunku,  seksualności. Uczniowie dowiedzieli  się, że w dżungli  naszego wnętrza drzemią tygrysy, którymi są: pobudzenie seksualne, ślepe zakochanie, złość i gniew, nad którymi można  zapanować, jeżeli regularnie trenuje się siłę swego charakteru. Wielu uczniów angażowało się w różne ćwiczenia, wszyscy byli nagradzani upominkami. Na koniec trzecioklasiści, zachęceni przez trenerów, zaprezentowali stworzony w ramach Festiwalu Talentów  przekaz profilaktyczny. Wykorzystali do tego różne formy. Ochotnicy przygotowali: plakaty, multimedialne prezentacje, wiersz, aforyzm  a nawet niebieskie muffinki, którymi zostali poczęstowani uczestnicy warsztatów. W takim słodkim nastroju zakończyło się spotkanie z cyklu Archipelag Skarbów.

Trenerzy spotkali się również z rodzicami. Zostali oni zapoznani z treściami tego programu oraz pouczeni, jak rozmawiać z młodzieżą na trudne tematy oraz jak przekazywać jej właściwy świat wartości.
           Z pewnością warto  zastosować  się do rad trenerów. Oto jedna z nich: "Miłość na całe życie można zbudować z kimś, kto ma mądrą hierarchię wartości i jest wierny swoim zasadom".

Trenerzy Archipelagu Skarbów: Anna Dyndul, Jakub Placha, Andrzej Koc, Maja Łoś, Ewelina Kościelna.

Koordynator programu w szkole: Ilona Łaszewska