PARTNERSCHAFT  ÜBERWINDET DIE GRENZEN

NIEDERSACHSEN   DEUTSCHLAND

LOGO SZKOŁY PARTNERSKIEJ

NASZE BUDYNKI SZKOLNE

Współpraca międzynarodowa stała się potrzebą chwili na wszystkich poziomach działania. Również w edukacji młodego pokolenia. Proces integracji europejskiej jest wyzwaniem dla młodego pokolenia, które wkrótce stanie się odpowiedzialne za polityczną, ekonomiczną i społeczna stabilizację naszego kraju i Europy. W związku z tym szczególnie ważny obowiązek spoczywa właśnie na nas nauczycielach, którzy obok rzetelnej wiedzy dydaktycznej, zobowiązani jesteśmy tak kształtować młodych ludzi, żeby mogli w niedalekiej przecież przyszłości sprostać stawianym im wymaganiom i odpowiedzialności.

Najlepszym sposobem na wprowadzenie do życia naszej młodzieży idei europejskich, jest bezpośredni, osobisty kontakt z młodzieżą z innych krajów. Jako szkoła, mamy obowiązek kształtowania wartości i postaw, które ułatwią i przygotują naszych wychowanków do funkcjonowania jako świadomych i aktywnych obywateli Europy.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

W 1999  roku,  miasto Wągrowiec podpisało oficjalne porozumienie o partnerstwie i współpracy z miastem i Gminą Lüneburg z Saksonii Dolnej w Niemczech. Postanowiliśmy wraz z dyrektorem naszej szkoły, panem Stanisławem Gąsiorkiem, zwrócić się z prośbą i zapytaniem do ówczesnego Burmistrza Miasta Wągrowca, czy możliwe byłoby znalezienie dla naszego gimnazjum odpowiedniej szkoły partnerskiej z regionu miasta Lüneburga. Po licznych rozmowach i spotkaniach udało się sfinalizować nasze zamierzenia.

Wiosną 2000 roku, Dyrektor naszej szkoły wysłał  zaproszenie do dyrekcji Szkoły Realnej „Am Katzenberg” w Adendorfie. Wizyta została powiązana z Europejskimi Dniami Wielkopolski jako symbol jednoczenia się naszej lokalnej społeczności z ideami europejskimi. Zaproszenie zostało przyjęte i jak mówią słowa piosenki „…niby nic, a tak to się zaczęło!” Zaczęła się wielka przygoda dla wszystkich uczestników wymiany językowej, która trwa do dzisiaj.

KALENDARIUM SPOTKAŃ

27.05.-01.06.2002 Wymiana młodzieży wyjazd do Adendorfu pierwszej  grupy 20-stu uczniów oraz 4 nauczycieli.

Naszą szkołę godnie  reprezentowali jako pierwsi:Sura Weronika,Śróda Marcin,Wegner Lidia,Szymański Rafał,Wrońska Katarzyna, Szydłowska Anna, Nowicka Natalia, Kowalczyk Mateusz, Nowak Marcin, Langner Hubert, Zdrzałka Joanna, Gryszczyńska Magdalena, Majchrzak Klaudia, Malwina Łukomska, Nowak Paweł, Kaniewska Małgorzata, Zawol Agata, Lisiecki Michał, Gużdzioł Karol, Mendlik Robert oraz opiekunowie Cecylia Szalska, Danuta Wiśniewska, Małgorzata Relis-Krenc, Marek Czarnecki.

19. – 23.05. 2003  Rewizyta uczniów grupy 20 uczniów z Adendorfu w Wągrowcu.

02. – 07. 06.2004  Następna 20-osobowa grupa uczniów na wymianie w Adendorfie.

01. – 06. 06.2005  Rewizyta uczniów z Adendorfu w Wągrowcu.

10.  -18.05.2006    Następna grupa naszych uczniów na wymianie w Adendorfie.

03. – 10.10.2007   Rewizyta uczniów z Adendorfu w Wągrowcu.

08. – 13.09.2008   Następna grupa naszych uczniów na wymianie w Adendorfie.

16.– 25. 05.2010   Rewizyta niemieckiej grupy.

09. – 16.05.2011   20-osobowa grupa uczniów na wymianie w Adendorfie.

12. – 19.05.2014   20-osobowa grupa uczniów na wymianie w Adendorfie.

Od roku 2002 wzięło udział w wymianie językowej 124 uczniów naszej szkoły:

Kamiński Damian, Michał Piasecki, Gościniak Przemysław, Robert Zawol, Kuryłowicz Aleksandra ,Kamińska Magdalena, Giżycka Katarzyna, Skibińska Marika, Nowicka Hanna, Andrzejewska Marta, Fryske Joanna, Cieślak Elżbieta, Jarczak Denisa,Błaszak Tomasz, Wrońska Katarzyna, Relis Kamila, Natalia Królczyk, Piotr Połczyński, Piotr Szpis, Dawid Łuczak, Maciej Nowak,Miłosz Francuziak , Robert Zawol, Łukasz Sokołowski, Paulina Śmigielska,Aleksandra Janowska, Monika Bąk, Marianna Śmigielska, Klaudia Rojtek, Kamil Leński, Joanna Dopierała ,Anita Kilian, Ewelina Pilachowska,Jarosław Galusa, Michał Szcześniak, Agnieszka Zając, Kinga Królczyk, Agata Abram,  Aleksandra Grzewińska, Katarzyna Zając, Agnieszka Francuziak,Joanna Fredrych, Patryk Nowak, Szymon Talaczyński, Jaroslaw Łojewski,  Adam Łojewski, Hubert Pilarski, Krzysztof Pawlaczyk,Mateusz Budzisz, Martyna  Szcześniak Paulina, Łaszewska. Angelika Patelska, Agata Rączkowska. Aleksandra Kozłowska,Julia Babrakowska,Klaudia Nowicka , Maja Szewczyk, Kinga  Zając,Marta Prech,Maja Żelazowska, Fryderyk Langner, Kinga Bosacka,Patrycja Żak, Iwona Wożniak, Bartosz Bączkowski, Paweł Górski, Gajewski Jakub, Grzegorz Szczepaniak, Wojciech Bielecki, Mateusz Sygierycz, Kemnitz Konrad , Paszkiewicz Anna, Wawrzyniak Aleksandra, Załachowska Natalia, Weronika Sobolewska, Drobik Kinga, Karaban Karolina, Nowak Aleksandra, Pawłowska Wiktoria, Orłowska Aleksandra, Smogór Joanna, Hoffmann Izabella, Kozłowska Natalia, Maja Babiaczyk, Laura Dąbrowska, Martyna Konieczna, Zofia Prech, Angelika Skotarek, Żaneta Dutkiewicz, Laura Komasińska, Alicja Mruk, Aneta Gąsior, Marta Ratajczak, Izabela Śróda, Julita Jezierska, Patryk Wyrt, Wiktoria Gryczka, Anna Strzelecka, Przemysław Barełkowski, Krzysztof  Biegun, Filip Hurnik, Mikołaj Kaczmarek, Natalia Substyk.