Wycieczka do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej

      W czwartek, 5 kwietnia gimnazjaliści pojechali na wycieczkę do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Stało się to możliwe dzięki asystentowi biura poselskiego Błażeja Łukasza Pardy Kukiz' 15, Cyprianowi Wieczorkowi. Do udziału w wyjeździe zaprosiliśmy radnego Miasta Wągrowca, Jakuba Zadrogę, który przybliżył uczniom zasady funkcjonowania i organizację Sejmu, Senatu, Zgromadzenia Narodowego oraz, jakie prawa i obowiązki posiadają parlamentarzyści. Opowiedział także o funkcjonowaniu i strukturach władzy samorządowej.
    Na miejscu, już pod opieką przewodnika, uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, obejrzeli makietę kompleksu budynków sejmowych, zasiedli na galerii dla prasy oraz gości i obserwowali stamtąd sale plenarną.
    Oprócz wizyty w Sejmie odwiedziliśmy również Łazienki Królewskie oraz udaliśmy się na Stare Miasto.
    W drodze powrotnej radny Jakub Zadroga przeprowadził konkurs z nagrodami z wiedzy zdobytej podczas wycieczki. Fundatorem nagród był Starosta Wągrowiecki, Tomasz Kranc. Drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy.
    Wycieczka miała charakter edukacyjny. Jej celem było stworzenie uczniom okazji do zdobycia wiedzy na temat Sejmu nie tylko z perspektywy ławy szkolnej, ale właśnie umożliwienia obserwowania z bliska rzeczywistości, którą znają jedynie z przekazów medialnych.
     Opiekę nad uczniami sprawowały panie: A. Kłos, I. Łaszewska. M. Strzyżyńska oraz A. Żelazowska.

 

Comments are closed.