Wiosenny Rajd Przyrodnika

      Piątkowym popołudniem, 19 maja, już po raz trzeci w tym roku szkolnym grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Alicji Dzwoniarskiej i p. Lidii Muszyńskiej wyruszyła na wyprawę wokół Jeziora Durowskiego. Uczestnicy tej wędrówki to uczniowie realizujący projekty edukacyjne związane ze zmiennością środowiska zależną od pór roku oraz ci, dla których wągrowieckie jezioro stanowi źródło inspiracji krajoznawczych.
      Atutem majowej wyprawy była wyjątkowo sprzyjająca aura, która sprawiła, że tym razem wędrówka miała niemal piknikowy charakter. Nie oznacza to jednak wcale, że pozbawiona była ona aspektów edukacyjnych. Wręcz przeciwnie – w odróżnieniu od jesiennej i wiosenne wyprawy – uczestnikom udało się przejść niemal całą drogę maksymalnie blisko linii brzegowej jeziora, a długość trasy wyniosła ok. 12 800 m.
      Tradycyjnie już młodzi przyrodnicy przyglądali się śladom życia zwierząt na szlaku, a niezwykle ciekawymi momentami wyprawy okazały się spotkanie oko w oko z pełzającym drogą padalcem czy słuchanie głosu bąka buczącego gdzieś w trzcinach na północnym krańcu jeziora. Dodatkowo szczególną uwagę przykuwała różnorodność szaty roślinnej, która wraz z wiosną budzi się do życia, inspirując do pogłębiania wiedzy z zakresu botaniki.
      Wyjątkowo słoneczna – jak dotąd – pogoda sprawiła, że tempo wyprawy nie było szczególnie śpieszne, ale dzięki temu z jeszcze większą uwagą można było śledzić wszystko to, co dzieje się nad jeziorem.
      W końcówce wyprawy uczniowie mogli popisać się znajomością obserwowanego akwenu w specjalnie zorganizowanym przez nauczycieli teście pt. „Co wiesz o Jeziorze Durowskim?”. Najlepsi uzyskali wyniki, w których poprawność odpowiedzi wynosiła ponad 80%, co wcale nie było łatwe do osiągnięcia.
      Pokrzepieni słodkimi nagrodami za udział w zmaganiach wiedzowych, na ostatnim etapie wyprawy uczestnicy mogli wreszcie zaobserwować, jak wielkie znaczenie dla mieszkańców Wągrowca ma możność cieszenia się urokami natury – ostatni kilometr trasy zdominowany był przez spotkania z młodzieżą, która tego dnia tłumnie wyległa nad jezioro, by cieszyć się pierwszymi dniami prawdziwe zielonej wiosny w jej najpiękniejszej majowej odsłonie.
      Wiosenny Rajd Przyrodnika 2017pozostawił w pamięci jego uczestników niezwykle przyjemne wrażenia, a co poniektórzy z nich stwierdzili, że jest on dla nich inspiracją, by wybrać się w drogę i obserwować to, jak żyje przyroda wokół jeziora latem – już w czasie indywidualnych, wakacyjnych wypraw w zieloność.

Comments are closed.