Projekt „Koniec świata!?” w finale.

Uczniowie kl. II h naszego gimnazjum w składzie:
– Wiktor Szczepanowski¸
– Kacper Śróda
– Aleksander Kotecki
– Anna Białecka
– Zuzanna Przybył
– Joanna Rohde
– Jagoda Ciężka
– Sybilla Brylińska
– Sandra Kraszewska
– Aleksandra Górska
– Weronika Pędzińska
– Anna Klonskowska

pod opieką pana Waldemara Hoffmanna, brali udział w projekcie "eSzkoła – Moja Wielkopolska" realizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.
       Swój projekt realizowali pod tytułem „Koniec świata!?” w nawiązaniu do słów wypowiedzianych przez wielkiego uczonego Alberta Einstein: „Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…”. Próbowali więc dociec, czy słowa uczonego mogą być prawdziwe i grozi nam koniec świata?
       Uczniowie w swoim projekcie zajęli się problematyką związaną z wymieraniem pszczół, ich rolą w środowisku i sposobami ich ratowania. Aby ratować owady zapylające gimnazjaliści skonstruowali hotele, które umieszczone zostały przed budynkami Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, Urzędu Miasta, Szkoły Podstawowej nr 2 i w innych miejscach. W ten sposób młodzież chciała rozpowszechnić ideę ratowania owadów zapylających i co za tym idzie ochronę bioróżnorodności.
       Wiedząc jak ważne są zapylacze w środowisku postanowili edukować społeczeństwo zaczynając od najmłodszych, dlatego przeprowadzili lekcje oraz zorganizowali konkurs plastyczny dla dzieci naszego miasta. Na konkurs wpłynęło prawie 300 prac, które nagrodzono w dwóch kategoriach: przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych.

       Sukcesem dla projektu były gratulacje od Pszczelego zespołu Greenpeace Polska oraz wpisanie hotelu stojącego przed Starostwem na mapę Polskich miast biorących udział w akcji budowania hoteli dla pszczół i dzikich zapylaczy prowadzonej przez Greenpeace Polska.

http://www.greenpeace.org/poland/pl/co-robimy/Chronimy-pszczoly/Hotele-dla-dzikich-zapylaczy/

      Kolejny sukces to utworzenie strony internetowej promującej ochronę zapylaczy, a w szczególności propagowanie murarki ogrodowej:

http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/gimnazjum1-wagrowiec/koniec_swiata/

      Dziś wiemy, że projekt spotkał się z uznaniem organizatorów i znalazł się w grupie ośmiu najlepszych projektów spośród gimnazjów w Wielkopolsce. Otrzymaliśmy zaproszenie na galę podsumowującą III Edycję Projektu „Szkoła – Moja Wielkopolska, która odbędzie się 24 września b.r. w auli UAM w Poznaniu, gdzie dowiemy się, jak wysoko oceniony został nasz projekt. Ponadto jeden z uczniów grupy projektowej, Kacper Śróda, zakwalifikował się do półfinału gry Globtroter polegającej na znajomości informacji zawartych we wszystkich projektach. Półfinał odbędzie się 8 września b.r. w siedzibie OFEK w Poznaniu.

Comments are closed.