Dnia  27.10.2017 r. w naszej szkole  odbyło się uroczyste pasowanie pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu. W uroczystości wzięli udział rodzice, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie klas pierwszych, pod opieką swoich wychowawców : A. Staniszewskiej, B. Nowak, A. Szmani, przygotowali apel, na którym udowodnili, że potrafią już recytować, śpiewać, grać na instrumentach, tańczyć, znają zasady ruchu drogowego, wiedzą jak nazywa się ich ojczyzna,  jakie jest jej godło oraz barwy narodowe.
      Po akcie ślubowania pani dyrektor G. Sarad  pasowała każdego ucznia, a wychowawcy wręczyli dyplomy. Po części artystycznej uczniowie z wychowawcami i rodzicami udali się do klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz prezenty w postaci kuferków obfitości.
      W przygotowaniu uroczystości pomogły uczennice kl. 2c gimnazjum, pani A. Żelazowska a nad nagłośnieniem czuwał pan W. Andrzejewski.