Narodowe Święto Niepodległości

      Dnia 12. listopada na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych społeczność naszego gimnazjum zebrała się w holu głównym, aby upamiętnić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Motywem przewodnim przygotowanego przez uczniów słowno – muzycznego montażu była stworzona w dobie romantyzmu idea: " Polska – Chrystusem narodów", ukazująca męczeńską rolę naszego kraju. Podczas uroczystości przypomniano, że zanim nadszedł ten upragniony przez wszystkich Polaków dzień, 11. listopada 1918 roku, nasza ojczyzna znajdowała się przez ponad 123 lata pod zaborami. Trzej potężni sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabienia naszego państwa podzielili między siebie jego ziemie. W przedstawieniu wykorzystano m.in. fragment filmu "Lawa" w reż. Tadeusz Konwickiego, epizod z II części "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz prezentacje multimedialne stworzone przez gimnazjalistów dla upamiętnienia odzyskania niepodległości. Szczególnego wyrazu dodały spotkaniu utwory Grechuty w wykonaniu szkolnego chóru No Name, który zaprezentował także nietuzinkowe wykonanie pieśni "Piechota" z towarzyszeniem werbla. Nad uczniami, którzy przygotowali uroczystość, opiekę sprawowały panie: Arleta Konieczna, Beata Pałuka, Lucyna Walewska – Jastrząbek. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Wojtka Andrzejewskiego za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz nagłośnienia przedstawienia.

 

Comments are closed.