Konkurs z okazji Dnia Dziecka i Dnia Bociana – klasy 0-3 zaprasza fundacja PRO NATURA i Grupa Energa

Szanowna Dyrekcjo Szkoły, Drodzy Nauczyciele,
z okazji przypadającego 31 maja Dnia Bociana Białego, Fundacja Przyrodnicza ProNatura wraz z Grupą Energa, ogłasza specjalny konkurs z nagrodami dla najmłodszych. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z książeczką “Lecą boćki…” i wzięcia udziału w wyzwaniu przygotowania wraz z dziećmi prac inspirowanych historią o życiu i ochronie bocianów białych. M.in. na najlepsze 20 grup szkolnych czekają zestawy atrakcyjnych nagród. Pozdrawiamy i życzymy wiele przyjemności z pracy z dziećmi oraz ich edukacji przyrodniczej FP ProNatura i Grupa Energa Lecą boćki... - okładka książeczki
Konkurs, czyli “Lecą boćki…” oczami dzieci
Nieprzypadkowo konkurs dla najmłodszych ogłaszany jest w przededniu Dnia Dziecka i Dnia Bociana. Święto bocianów przypada bowiem 31 maja, czyli w wigilię święta wszystkich dzieci, a jak powszechnie wiadomo, zanim pojawią się dzieci, powinien przylecieć bocian… Mogą wziąć w nim udział dzieci w wieku 3-10 lat, przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych, zgłoszone przez opiekunów jako grupy z placówek edukacyjnych, jak i indywidualnie przez rodziców. Zadanie polega on na twórczym wykorzystaniu książeczki “Lecą boćki…” – przygotowaniu piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia. Wykonanie powinno zostać opublikowane przez opiekuna na profilu facebookowym swojej placówki i oznaczone w mediach społecznościowych #BocianyPL i #Energa. Najciekawsze propozycje nagrodzone będą zestawami gadżetów sportowych i edukacyjnych ufundowanych przez Energę SA dla 20 najwyżej ocenionych grup przedszkolnych, 20 grup szkolnych oraz 50 dzieci zgłoszonych do zabawy samodzielnie.
Szczegóły konkursu pojawią się lada moment na stronie: https://bociany.pl/konkurs-leca-bocki/
Materiały do pobrania – książeczka w pliku PDF: www.bociany.pl/wp-content/uploads/2020/05/Leca_bocki_ksiazeczka_24str.pdf
Wiersz z komentarzem autora: www.bociany.pl/wp-content/uploads/2020/05/Leca_bocki_komenrtarz.pdf  

O bocianach i ochronie przyrody w ciekawy i przystępny sposób “Lecą boćki…” to książeczka, z której dzieci mogą dowiedzieć się z niej ciekawostek z życia bocianów oraz tego, jak w prosty sposób każdy może włączyć się w ochronę tych powszechnie lubianych ptaków. Dokąd podróżują lecąc do tzw. ciepłych krajów? Co tak naprawdę jest ich przysmakiem? Dlaczego sznurki są dla nich śmiertelnie groźne? A także np. kiedy młode boćki opuszczają gniazda swoich rodziców i wzbijają się w przestworza. Na przykład mało kto pewnie wie, że przysmakiem bocianów wcale nie są żaby. Z zaskoczeniem może spotkać się też informacja o tym, że te majestatycznie wyglądające w powietrzu ptaki, mimo pokonywania nawet 8 tys. km, wcale świetnie nie latają. Wydawnictwo dzięki tekstowi autorstwa Krzysztofa Koniecznego i pięknym ilustracjom pani Katarzyny Kopiec-Sekiety, w ciekawy i przemawiający do wyobraźni sposób pokazuje historię bocianiego roku. Zawiera także zapis nutowy podkładu muzycznego, dzięki czemu materiał można ożywić także w formie piosenki. Dodatkowo, specjalnie dla rodziców i nauczycieli, wydawnictwo zostało uzupełnione o materiał dydaktyczny, który pozwoli im łatwiej wytłumaczyć dzieciom język rymowanej opowieści. Na stronie projektu udostępniono także czarno-białe wersje ilustracji, które mogą posłużyć najmłodszym jako kolorowanka. Dzięki temu książeczka może być doskonałym materiałem do przygotowania zajęć na temat bocianów, śpiewanego przedstawienia, czy inspiracją do innych artystycznych aktywności. Jak może wyglądać twórcze podejście do interpretacji książeczki? Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym udokumentowanym wykonaniem piosenki udostępnionym przez autora na blogu przyrodniczym Dbajobociany.pl.
Bocian uwięziony w gnieździe przez sznurek
Jak każdy z nas może pomagać bocianom? Zbierając sznurki! Przyrodnicy i Energa od lat zachęcają też do prostej czynności, dzięki której każdy może włączyć się w ochronę bocianów. Chodzi o zbieranie sznurków w pobliżu bocianich gniazd. Jaki jest tego powód? Sznurki, żyłki i inne tego typu śmieci, które często znaleźć można np. na polach uprawnych, są dla boćków śmiertelnie niebezpieczne. Przyniesione do budowy gniazda przez bocianich rodziców mogą opleść nogi pisklaków i sprawić, że gniazdo stanie się dla nich pułapką – tak uwięzione małe bociany mogą nigdy z niego nie wylecieć.
Nie tylko platformy pod gniazda, czyli jak energetycy pomagają boćkom
Grupa Energa współpracuje z przyrodnikami i dba o bociany od ponad 25 lat poprzez różnego rodzaju działania i programy. To m.in. montaż platform pod gniazda na słupach energetycznych. Do tej pory zamontowano ich już ponad 11,5 tys. konstrukcji, które chroniąc bociany, zapewniają jednocześnie większe bezpieczeństwo ciągłości dostaw prądu. Z każdym rokiem platform przybywa, szacuje się, że ok. 25 proc. wszystkich bocianich gniazd w Polsce znajduje się właśnie na słupach. Jak zgłosić miejsce, które wymaga interwencji energetyków? W pierwszej kolejności przypadki związane z zagrożeniem linii energetycznych zgłaszamy do lokalnych dostawców energii (operatorowi sieci dystrybucyjnej). Dodatkowo, z inicjatywy Grupa Energa, już 7 lat temu uruchomiono specjalną infolinię 801 BOCIAN, czyli 801 26 24 26, na którą można zgłosić inne przypadki związane z bocianami. Można tu także zadać wszelkie pytanie związane z ochroną bocianów w Polsce. Od początku funkcjonowania infolinii przyjęto już ponad 8,5 tys. zgłoszeń. Energetycy montują bezpieczną platformę pod bocianie gniazdo
Więcej informacji o bocianach, ich ochronie i pięknej polskiej przyrodzie wokół ich gniazd można znaleźć na:
bociany.pl
bocianopedia.pl
dbajobociany.pl
Comments are closed.