Sekcja szachowa przy Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu działa od początku istnienia gimnazjum.  Opiekunem sekcji jest p. Izabela Lisiak.

Spotykamy się raz w tygodniu na 2 godziny . Nasza sekcja w tym roku liczy 10 osób. Podczas tych zajęć  młodzi szachiści zgłębiają tajniki gry w szachy , ucząc się rozgrywania debiutów szachowych, gry środkowej oraz końcówek.  Rozwiązują również łamigłówki szachowe, czyli jak dać mata w dwóch posunięciach.

Uczniowie biorą również udział w zawodach szachowych. W tym roku szkolnym największym naszym sukcesem jest zajęcie III miejsca w Powiatowym Turnieju Szachowym, w kategorii drużynowej, który odbył się w grudniu 2013 r. w Wapnie. W skład drużyny weszły same dziewczęta: Oliwia Szwon, Alicja Mruk, Natalia Janyszek  i Wiktoria Semmler.

Ponadto co roku rozgrywany jest Szkolny Turniej Szachowy.  W tym roku odbył się 2 kwietnia. Mistrzem szkoły w szachach został Patryk Wyrt z klasy 2d zdobywając komplet punktów (w ubiegłym roku szkolnym Patryk zajął III miejsce), na II stopniu podium uplasował się  Jacek Kaczanowski z 1a, a  III miejsce  zajął  Patryk Ruciński z 1c.

Nasze największe osiągnięcia to I miejsca w drużynowych zawodach powiatowych w latach 2007-2012 oraz miejsca na podium w zawodach indywidualnych.  Uczniowie, którzy przez lata grali w naszej sekcji szachowej to: Izabela Hoffmann, Przemysław Hoffmann, Bartosz Ślusarczyk, Rafał Ślusarczyk, Hubert Kędracki, Wojtek Działowski, Bartosz Łosiewicz.