Jesienny Rajd Przyrodnika 2016

      W czwartek 13 października, po zajęciach lekcyjnych, z inicjatywy nauczycielek biologii i geografii, pań: Lidii Muszyńskiej, Marzeny Kamińskiej, Alicji Dzwoniarskiej oraz pana Romana Pawłowskiego odbył się rajd wokół Jeziora Durowskiego. Wzięło w nim udział 26 uczniów naszej szkoły, którzy w trakcie czterogodzinnej wędrówki mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę z przedmiotów przyrodniczych w praktyce.
      Trasa rajdu wiodła wzdłuż linii brzegowej jeziora, zatem można było zapoznać się z jej ukształtowaniem, charakterystyką jeziora rynnowego i rzeźbą terenu jako efektami działania lodowca.
      Nie mniej  interesujące były odniesienia do rekreacyjnego wykorzystania części jeziora znajdującej się w granicach Wągrowca oraz jego znaczeniu w historii miasta, ze szczególnym uwzględnieniem wielokulturowości z czasów, gdy żyli tu obok siebie Polacy, Niemcy i Żydzi.
      Po wkroczeniu w część leśną uwagę uczniów przykuły szczególnie szkody poczynione w przybrzeżnym drzewostanie przez coraz większą populację mieszkających w Jeziorze Durowskim bobrów. I choć tego bardzo płochliwego ssaka nie udało się spotkać „oko w oko”, była okazja zobaczyć efekty jego działalności, ślady jego ogona, zwanego pluskiem bądź kielnią, a nawet żeremie, w których mieszkają bobrze rodziny.
      Zwrócono także uwagę na miejsce Jeziora Durowskiego w sieci hydrograficznej rzeki Wełny oraz Strugi Gołanieckiej, a także na dwa pracujące aeratory, służące już od kilku lat do napowietrzania wody w celu poprawienia jej jakości. Jak wskazała p. Alicja Dzwoniarska, w ostatnich badaniach czystości wód śródlądowych Polski daje się rzeczywiście zauważyć ich pozytywny wpływ na środowisko.
      Końcowa część wycieczki wiodła obok szkółek leśnych oraz Nadleśnictwa Durowo, gdzie można było dostrzec  różnice w szacie roślinnej obu brzegów jeziora.
      Jesienny Rajd Przyrodnika 2016 przebiegał w sprzyjających warunkach pogodowych, a nagrodą dla jego uczestników była możliwość przepięknie przebarwiających się liści, stąd też zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do domów, deklarując chęć wzięcia udziału w kolejnych edycjach rajdu, zaplanowanych na zimę i wiosnę.

Comments are closed.