Gimnazjaliści listy piszą…

      SI TU VALES BENE EST EGO VALEO („Jeśli Ty jesteś zdrowy, to dobrze, ja jestem zdrowy”) – takim zwrotem w starożytności rozpoczynano pisanie listów. Od stuleci pełnił on funkcję komunikacji między ludźmi, wyrażał refleksje, wyznawał uczucia, informował o wydarzeniach, mile spędzonych chwilach. Na przestrzeni wieków powstała sztuka zwana epistolografią. Wielcy ludzie pozostawili stosy korespondencji, które po dzień dzisiejszy są literackimi arcydziełami…

      Tymi  słowami Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszali wielkopolskich gimnazjalistów do udziału w konkursie na list o tematyce wakacyjnej. Warunkiem udziału w nim było napisanie listu nigdzie dotychczas niepublikowanego i przesłanie go pocztą tradycyjną do dnia 10. listopada br. pod adres organizatorów. Jury konkursu spośród 450. nadesłanych  prac wyłoniło 22 listy. Wśród nich znalazły się  listy uczniów naszego gimnazjum: JULIANNY JAKUBIAK i JAKUBA GOGOLEWSKIEGO, uczniów klasy 1a, którymi opiekuje się pani Arleta Konieczna. Dnia 8. października w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Z uwagi na liczbę nadesłanych prac oraz ich wysoki poziom jury postanowiło przyznać 4. równorzędne główne nagrody, w tym naszej uczennicy Juliannie oraz 18 wyróżnień, w tej grupie znalazł się Jakub. Jak wyraził się przewodniczący jury, pan Tomasz Kruczek (prozaik, członek poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich) prace gimnazjalistów zwracały uwagę  nietuzinkowym pomysłem, fantazją, poczuciem humoru i lekkością pióra.

Comments are closed.