Zaświeć z nami na niebiesko dla autyzmu

03. 04    ZAŚWIEĆ Z NAMI NA NIEBIESKO!

      W dniu dzisiejszym w naszym gimnazjum rozpoczął się cykl spotkań poświęconych idei tolerancji wobec osób ze spektrum autyzmu. Celem zajęć było kształtowanie świadomości młodzieży na temat autyzmu, zrozumienie i zaakceptowanie sposobów, jakimi osoba z autyzmem odbiera świat wokół nas i akceptacja odmienności drugiego człowieka. Tym samym uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiej akcji: "Zaświeć z nami na niebiesko dla autyzmu".
      Najważniejszym punktem dzisiejszego spotkania było obejrzenie filmu "Tacy Jak Wy – Autyzm". Jego bohaterami byli młodzi ludzie, którzy mają autyzm. Ich relacja na temat życia z autyzmem była dla wszystkich przekonującym świadectwem. Gimnazjaliści dowiedzieli się przede wszystkim, że autyzm to nie choroba, że autyzmem nie można się zarazić, że nie znamy jego przyczyn i co ważne, że autyzm może oznaczać wiele rzeczy. Osoby z autyzmem mogą nietypowo, wyjątkowo  postrzegać świat. Wiele wybitnych osób tj. Pablo Picasso, Michał Anioł, Mozart, Izaak Newton prawdopodobnie miało autyzm.
      Kolejnym etapem naszej akcji będzie wykonanie 29.03 (w czasie zajęć z wychowawcą) plakatów propagujących ideę zrozumienia osób z autyzmem. Liczymy na waszą kreatywność i zaangażowanie! Pamiętajcie, żeby dominującym na plakacie kolorem był niebieski.
      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzimy 02. 04, ale  nasza szkoła podsumuje akcję 03.04 w czasie dużej przerwy na szkolnym boisku. Zapraszamy wszystkich na happening, w czasie którego chór No Name zaśpiewa dwa ważne utwory: "Tolerancja" i "Chcemy być sobą", wypuścimy w niebo niebieskie balony jako symboliczny gest zrozumienia osób z autyzmem. Chcemy też wziąć udział w projekcie fundacji JIM, która stworzy niebieską mapę Polski ze zdjęć nadesłanych przez różne osoby i instytucje, które świeciły na niebiesko. Mamy nadzieję, że nie zabraknie tam naszego akcentu. Dlatego jeszcze raz przypominamy 03.04 ubierzcie coś niebieskiego i świećcie z nami na niebiesko!

Na koniec przypominamy, co jest ważne w stosunku do kolegi / koleżanki z autyzmem:

SZACUNEK To, że Twój kolega jest czasem dziwny, czasem inny, nie znaczy, że możesz go szanować mniej niż innych kolegów.

POWAGA  Unikaj dowcipów, traktuj swojego kolegę serio, nie wygłupiaj się przy nim.

ŻYCZLIWOŚĆ Jeśli masz okazję – pomóż. Nawet prosta uczynność może być bardzo ważna dla Twojego kolegi.

OPIEKUŃCZOŚĆ  Nie pozwalaj innym na żarty z Twojego niepełnosprawnego kolegi. Po prostu, bądź szlachetny, weź go w obronę.

Pomysłodawczynią  akcji jest pani Arleta Konieczna.

Comments are closed.