W dniach 7 – 8 kwietnia 2016 r. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Wągrowcu odbył się Finał Wojewódzki XVII Gimnazjady w piłce ręcznej chłopców. Do zawodów finałowych zakwalifikowało się osiem najlepszych, szkolnych reprezentacji naszego województwa, w tym reprezentacja Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu. Nasi chłopcy po eliminacjach powiatowych, gdzie zajęli I miejsce, rywalizowali na szczeblu rejonu (dawne woj. pilskie). Tu ponownie okazali się najlepsi w gronie 6. zespołów, uzyskując przy tym awans do zawodów wojewódzkich. Szkolny Związek Sportowy, organizator rozgrywek i współzawodnictwa sportowego  w naszym województwie, przydzielił organizację finału Wojewódzkiemu Ośrodkowi Sportu w Wągrowcu. Do naszego miasta przyjechały drużyny z Poznania, Leszna, Pyzdr, Gołańczy, Lądka, Ostrowa, Obornik. W ciągu dwóch dni trwała rywalizacja na parkiecie. Pierwszego dnia chłopcy wygrali mecze grupowe z drużynami Leszna, Lądka i Obornik. W drugim dniu odbywały się półfinały, gdzie gimnazjaliści zagrali dramatyczny mecz z kolegami z Gołańczy. Po dwóch dogrywkach 22: 21 uzyskali awans do meczu finałowego. Przeciwnikiem w meczu finałowym  była drużyna z Ostrowa Wlkp. Przebieg tego spotkania nie był już tak dramatyczny jak półfinał, od początku  było widać przewagę naszej reprezentacji, która wzrastała z każdą minutą. Mecz zakończył się zwycięstwem naszej drużyny 24:17. Po meczu finałowym nasi bohaterowie  otrzymali pamiątkowe, złote medale z rąk burmistrza miasta Wągrowca, a kapitan zespołu  Sławek Brenk, wspólnie z trenerem Pawłem Galusem, odebrali piękny grawerton za zdobycie tytułu Mistrza Wielkopolski. Uhonorowano również Marcina Malczewskiego, który okazał się najlepszym bramkarzem zawodów. W nagrodę za zdobycie tytułu Mistrza Wielkopolski chłopcy mają okazję pojechać na Mistrzostwa Polski do Kołobrzegu, które odbędą się w czerwcu.

Nasze „złote” chłopaki:  Marcin Malczewski, Filip Ratajczak, Kacper Marczyk, Sławek Brenk, Łukasz Szepielak, Jakub Sokołowski, Kacper  Hetzig, Filip Lewandowski, Mikołaj Sobkowiak, Marcin Batura, Mateusz Borowski, Igor Drzazgowski, Kacper Paszkiet.